کَوَل چاه ، به عنوان یکی از پرمصرف ترین نوع از متریال ها به جهت چیدمان و مقاوم سازی چاه های فاضلاب استفاده می گردد؛ روشهای کول گذاری بسیار متفاوت بوده و از طرفی ابعاد و همچنین نوع متریال استفاده شده در کول  سیمانی سبب می شود؛ قیمت نهایی یک متر کول سیمانی مشخص شود. در ادامه با ما همراه باشید تا پیرامون صفر تا صد بررسی کول سیمانی توضیح دهیم.

 

مشاوره رایگان 09121459864

کَوَل چاه چیست و چه کاربردی دارد؟

در ابتدا باید بگوییم تلفظ کول چاه به صورت کَوَل چاه(kaval) می باشد. در واقع به سازه های سیمانی که برای نگه داشتن دیواره داخل چاه استفاده میشود؛ کول سیمانی میله ای گفته می شود و به نوع دیگری از کولهای سیمانی که به جهت حفظ سقف انباره چاه استفاده میشود؛ کول سیمانی انباری گفته میشود. اجرای کول ها در داخل چاه را کول گذاری نامگذاری کردند. کول های بتنی معمولاً به جهت هدایت آب به داخل چاه ها فاضلاب و یاهدایت آب به داخل قنات‌ها زهکش ها و سایر راه های آب به صورت عمودی و گاه به صورت افقی چیده می شوند. به نوعی از کول های سیمانی که به صورت عمودی چیده می شوند کول میله ای یا گرد نیز میگویند و به نوع دیگری که به صورت افقی در چاه چیده می شوند کول انباره گفته می شود.

 اگر بخواهیم پیرامون کاربرد کَوَل چاه (کبل چاه) سخن بگوییم معمولاً به علت عدم ریزش چاه در عمق زمین و افزایش مقاومت دیواره چاه  مورد استفاده میباشد. همچنین به جهت جلوگیری از خسارات ناشی از مسدود شدن و یا در خطر بودن جان مقنی چاه (نفر حفر کننده) و همچنین جلوگیری از ریزش دیواره چاه در اثر زلزله و یا نشست ساختمان از کول سیمانی استفاده می گردد. گاه در کنار اتوبان ها و یا پروژه های زیباسازی محلات به جهت شیب دار کردن پارک ها از کول گلدانی بتنی نیز استفاده می شود.

 

در زیر کاربرد های دیگری از کول سیمانی و بلوک سیمانی را مشاهده مینمایید.

کول چاه
استفاده از کول چاه میله ای دور درخت
کول سیمانی برای دور درخت
کول گرد دو ایکه برای دور درخت
مشاوره رایگان 09121459864

انواع کَوَل چاه در یک نگاه

 کول سیمانی انواع و ابعاد متفاوتی دارد؛ در ابتدا انواع کول سیمانی را تعریف می نماییم و سپس در مورد ابعاد متفاوت آن سخن خواهیم گفت. تمام کول های تولید شده در شهر کول دارای تسمه های فلزی بوده و هر عدد  دو تسمه فلزی دارد؛ برای محکم تر شدن کول بتنی میشود از میلگرد حرارتی نیز در آن استفاده کرد. نکته مهم اختلاف قیمت بین کولهای تولید شده با میلگرد حرارتی و تسمه فلزی می باشد.

  • کوَل سیمانی میله
  • کوَل انباری
  • کوَل دو تیکه میله
  • کوَل دو تیکه انباری
  • کوَل تخم مرغی
  • کوَل ابرویی
  • بلوک سیمانی

 

مشاوره رایگان 09121459864

شماره یک ) کول سیمانی میله ای

کاربرد این نوع از کول سیمانی به جهت چیدمان و کول گذاری در داخل استوانه حفر شده در چاه می باشد؛ این استوانه به صورت عمودی حفر شده است و معمولاً به جهت مقاومت دیواره های چاه و جلوگیری از نشست دیواره چاه و همچنین افزایش امنیت حفر کننده چاه استفاده می گردد. ابعاد آن معمولاً از سایز ۶۰ الی سایزه ۱۵۰ سانتی متر می باشد و پرفروش ترین آن سایز ۷۰ و ۸۰ می باشد.

 

کول چاه ۸۰
مشاوره رایگان 09121459864

شماره دو ) کول سیمانی انباری

کول انباری نوعی دیگر از کول چاه می باشد که جهت انبار های زیرین چاه به صورت عمودی در پایین کول های میله ای استفاده میشود؛  همچنین ابعاد این نوع از کول انباری به صورت به شکل یک نان سنگک می باشد و در سه مدل از پایین ترین نقطه تا بالاترین نقطه آن در سایز های ۹۰ و ۱۰۰ و ۱۲۰ سانت می باشد. پرفروش ترین نوع آن کول انباری سایز ۹۰ در ۵۰ می باشد و با دو میلگرد حرارتی مسلح شده است.

کول چاه انباری
مشاوره رایگان 09121459864

شماره سه ) کول سیمانی انباری

این نوع از کول سیمانی نیز همانند دو ابروی انسان و یا دو پرانتز میباشد که به یکدیگر متصل شده اند و با بلوک سیمانی دوسرباز ۲۰ در ۲۰ در ۴۰ استفاده می شوند؛ این نوع از کول سیمانی در ابعاد ۹۰ سانت فقط تولید می شود و  صورت سنتی کول گذاری می شود.

کول چاه دو تیکه
کول دوتیکه ۹۰ انباره چاه
مشاوره رایگان 09121459864

شماره چهار ) کول تخم مرغی (قنات)

شکل این نوع از کول چاه مانند تخم مرغ می باشد و تفاوت آن با کول انباری چاه آن است که کول انباری چاه مانند نان سنگک دارای سطح مقطع می باشد اما کول تخم مرغی مانند یک تخم مرغ؛ انتهای آن به صورت بیضی می باشد؛ کاربرد کول تخم مرغی بیشتر به جهت انتقال آب در داخل زهکش ها و یا قنات ها می باشد و به جهت انبار چاه از این مدل استفاده نمی شود ابعاد آن معمولاً به صورت کول تخم مرغی سایز ۱۲۰ و ۱۴۰ سانت تولید شده و معمولاً با میلگرد حرارتی ۶ مسلح سازی می شود تا مقاومت بسیار زیادی داشته باشد زیرا ابعاد بزرگی دارد

کول چاه قنات
کول چاه قناتی
مشاوره رایگان 09121459864

چرا کول سیمانی باید مسلح شده باشد؟

 علت مسلح سازی کَوَل چاه و استفاده از تسمه فلزی و یا میلگرد حرارتی در آن احتمال شکسته شدن و همچنین از هم وا پاشیده شدن کول چاه در ریزش ساختمان و یا زلزله و یا حتی در حمل و نقل را بسیار کاهش می دهد. برای استفاده از کول چاه در داخل چاه فاضلاب از کول بتنی مسلح شده با تسمه فلزی استفاده نماییم. همچنین برای استفاده از کَوَل چاه در مکان هایی که از روی آن ماشین رد میشود و یا در داخل قنات ها و همچنین برای استفاده از کول هایی با ابعاد بزرگتر از ۱۲۰ سانت از میلگرد حرارتی سایز ۶ و یا ۸ استفاده نماییم. عیار سیمان استفاده شده در ملات ساخت کول چاه(کبل چاه)؛ معمولاً ۳۵۰ الی ۴۰۰ می باشد و قالب گیری با قالب های فلزی با ابعاد دقیق صورت می گیرد تا بهترین کیفیت با مناسبترین قیمت کول سیمانی تطابق داشته باشد.

مشاوره رایگان 09121459864

ابعاد داخل انباره چاه را چه سایزی حفر نماییم؟

معمولا و در بیشتر اوقات سایز ابعاد داخل انباری چاه دو متر در دو متر حفر می شود؛ دو متر از آن ارتفاع و دو متر نیز عرض می باشد و طول آن بسته به تعداد ساخت تعداد طبقات ساختمان و همچنین واحدهای داخل ساختمان از ۵ متر الی ۱۵ متر استاندارد می باشد. همچنین بیشتر برای چاه های جذبی از مدل کول سیمانی ۷۰ استفاده میشود.

 نحوه کول گذاری انباره چاه

 کول گذاری در چاه های جذبی معمولاً به آن صورت است که کول انباری که به شکل نان سنگک است در کف انباری چیده میشود و سپس روی آن دو عدد دیگر چیده میشود و این کار تا سقف انباره چاه ادامه دارد. هر چهار عدد آن یک متر طول محاسبه می شود. جهت محاسبه تعداد کول چاه مورد نیاز خود در چاههای جذبی و انباره می توانید همین حالا با ما تماس بگیرید.

قیمت کَوَل چاه

عوامل مختلفی از جمله دستمزد کارگر به جهت ساخت کبل سیمانی و همچنین کیفیت عیار سیمان به جهت ساخت ملات اولیه مورد استفاده به جهت قالبگیری کَوَل چاه و همچنین استفاده از ماسه ۳ به جهت استفاده در ملات سبب تعیین قیمت نهایی کول چاه میشود

مشاوره رایگان 09121459864

تحویل سفارش کول سیمانی چقدر بطول می انجامد؟

 باعث افتخار است که بیش از ۱۵ مدل کول سیمانی مختلف در ابعاد مختلف در مجتمع تولیدی شهر کول هر روز تولید میشود و شما به هیچ وجه منتظر سفارش خود نخواهید ماند و تمامی  کول ها از قبل تولید شده و به محض دریافت سفارش برای شما عزیزان و مشتریان عزیز ارسال می گردد.

با چه وسیله ای کولهای سیمانی حمل می شود؟

رایج ترین نوع از وسیله به جهت انتقال کَوَل چاه  از مجتمع تولیدی شهر کول به پروژه مشتریان عزیز ماشین خاور می باشد  و اگر متراژ کمتری سفارش باشد با نیسان قابل حمل می باشد.

ردیف

کول سیمانی

متراژ در خاور

متراژ در نیسان

۱

کول میله ۶۰

۲۲ متر

۱۰ متر

۲

کول میله ۷۰

۲۰ متر 

۹ متر 

۳

کول میله  ۸۰

۱۵ متر 

۶ متر

۴

کول میله ۹۰ 

۱۳ متر

۵ متر

۵

کول میله ۱۰۰ 

۱۰ متر

۴.۵ متر

۶

کول میله ۱۱۰

۱۰ متر

۴ متر

۷

کول میله ۱۲۰

۶ متر

۳ متر

۸

کول میله ۱۳۰

۵ متر 

۳ متر

۹

کول میله ۱۵۰

۴ متر 

۱۰

کول انباری ۹۰ 

۲۲ متر

۹ متر

۱۱

کول انباری ۱۰۰

۱۸ متر 

۷ متر

۱۲

کول انباری ۱۲۰

۱۵ متر

۵ متر

۱۳

کول انباری دوتیکه ۹۰

۲۲ متر

۱۰ متر

۱۴

کول تخم مرغی ۱۲۰

۱۲ متر

۴ متر 

۱۵

کول تخم مرغی ۱۴۰

۸ متر

۳ متر 

۱۶

بلوک سیمانی ۲۰*۴۰

۴۰۰ عدد

۲۰۰ عدد

اختلاف قیمت کول چاه در کارگاها به چه علت است؟

  استفاده از متریال های اولیه مانند سیمان و تسمه های فلزی و یا میلگرد های حرارتی سبب می شود قیمت نهایی هر کول سیمانی مشخص شود؛ به عنوان مثال در بهار ۱۴۰۲ قیمت هر متر کول میله سایز ۷۰ در مجتمع تولیدی شهرکول تقریباً  ۱۳۰ هزار تومان می باشد این قیمت با عیار سیمان ۴۰۰ و دو تسمه فلزی می باشد. اختلاف قیمت بیشتر و یا کمتر از این در حد ۵ الی ۱۰ هزار تومانی قابل قبول میباشد؛ اما بیشتر از این قیمت غیر قابل قبول بوده و نشان است گرانفروشی است و یا دلیل دیگر آن خرید از مصالح فروش و یا واسطه میباشد

مشاوره رایگان 09121459864

تلفظ صحیح کول سیمانی چیست؟

کَوَل سیمانی تلفظ صحیح آن می باشد و با توجه به گستره جغرافیایی ایران عزیز واژه های دیگری نیز در شهرستان های دیگر مورد استفاده میباشد از جمله مثلاً در اصفهان واژه گوم چاه مورد استفاده است یا مثلاً در شهر تهران به عنوان حلقه بتنی چاه  معرفی می گردد.  در کشورهای انگلیسی زمان از واژه cover  به جای کول سیمانی استفاده می شود؛ همچنین کرد زبان های عزیز از واژه کپل سیمانی نیز استفاده می نماید و تمام تلفظ های فوق نشان است یک محصول دارد و آن هم کول سیمانی می باشد.

مشاوره رایگان 09121459864

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت قیمت و مشاوره